Popularne filtry

Psycholog Kraków

AleksandraHaduła

Aleksandra Haduła

Psycholog

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu SWPS, psycholożka i terapeutka, tłumaczka literatury naukowej i... Czytaj więcej

Gabinet Psychoterapii Aleksandra Haduła: 31-956 Kraków, Osiedle Słoneczne 7/25

Jestem psycholożką, terapeutką par. Ukończyłam szkolenia z zakresu systemowej terapii rodzin oraz terapii par i małżeńst... Czytaj więcej

Gabinet: 30-054 Kraków, Spokojna 25/3

Psycholog w Krakowie — nie bój się prosić o specjalistyczną pomoc

Ważnym krokiem na drodze kierującej do wyjścia z trudnej sytuacji jest uświadomienie sobie istnienia problemu. Na tej podstawie łatwiej będzie podjąć konkretne działania i zwrócić się o pomoc do osoby o odpowiednich kwalifikacjach, a jest nią psycholog. Kraków, będący dużym miastem wojewódzkim, oferuje w tej materii większe możliwości niż mniejsze miejscowości, dlatego jeśli czujesz, że dzieje się coś złego, a odczuwane w związku z tym emocje negatywnie rzutują na Twoje codzienne funkcjonowanie, nie zwlekaj. Zgłoś się do profesjonalisty.

Psycholog – kiedy warto zwrócić się do specjalisty?

Występują liczne przesłanki sugerujące, że pomoc specjalisty jest potrzebna. Należą do nich trwające dłużej stany i stresujące wydarzenia jak rozwód, śmierć bliskiej osoby, wypadek, bycie ofiarą przemocy czy uzależnienie. Psycholodzy opiekują się także pacjentami borykającymi się z problemami dnia codziennego, które mogą obejmować sferę osobistą w postaci relacji/związku, zawodową lub rodzinną. Wskazaniem do podjęcia terapii są także zdiagnozowane choroby o podłożu psychicznym, wśród nich będąca plagą obecnych czasów depresja, a także zaburzenia nerwicowe i odżywiania.

Godni zaufania psycholodzy – profesjonaliści służą pomocą

Łatwiejszy jest dostęp do specjalisty w dużym ośrodku takim jak Kraków. Specjalista przyjmuje tam zarówno w ramach prywatnej praktyki, jak i na NFZ, choć w tym drugim przypadku ze względu na liczbę potrzebujących, chcących nieodpłatnie skorzystać z porady, czas oczekiwania na konsultację jest dłuższy. Jednakże każdy psycholog skupia się na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu, aby dzięki zdobytym informacjom móc właściwie zdiagnozować pacjenta. Wsparcie profesjonalisty jest kluczem do zrozumienia własnych problemów i uporania się z emocjami, które przytłaczają, uniemożliwiając realizowanie obowiązków dnia codziennego.

Psycholog powiernikiem i rozmówcą. Jak przygotować się do wizyty?

Brak umiejętności samodzielnego rozwiązania niekorzystnie wpływających na życie problemów nie powinien powodować uczucia niepokoju związanego z byciem ocenionym lub skrytykowanym przez drugiego człowieka. Terapeuta bowiem nie osądza, a pyta, słucha i prezentuje wnioski będące wynikiem zdobywanej przez lata wiedzy i doświadczenia. Wizyta u każdego krakowskiego psychologa nie wymaga konkretnych przygotowań. Przed konsultacją warto jednak zastanowić się nad tematami, które mają być przedmiotem rozmowy. Przeanalizować, jak długo problem się rozwija oraz jakie emocje generuje. Wówczas łatwiej będzie przekazać to wszystko specjaliście. Jeśli natomiast masz opory przed słownym uzewnętrznianiem myśli, możesz kluczowe z Twojego punktu widzenia informacje zapisać i w obecności psychologa wymienić te kwestie. Pamiętaj: szczerość i otwartość są fundamentami prawidłowej diagnozy oraz skutecznej psychoterapii.