Jak przygotować się do wizyty u psychologa?

Czas czytania: 4min.

Kategoria: Psychoterapia

Jak przygotować się do wizyty u psychologa?

Czym zajmuje się psycholog?

Psychologiem można nazwać osobę, która ukończyła studia magisterskie na kierunku “psychologia”. Psycholog to nie zawód medyczny, natomiast należy do grupy zawodów zaufania publicznego.


Pracę psychologa można podzielić na dwa obszary - pierwszy to działania diagnostyczne, drugi to udzielanie pomocy i wsparcia.


Psychologowie w swojej codziennej pracy zazwyczaj przeprowadzają ocenę i diagnozę problemów emocjonalnych, behawioralnych i psychologicznych u swoich pacjentów, udzielają pomocy prowadząc konsultacje indywidualne, rodzinne lub grupowe. Niektórzy psycholodzy angażują się w działalność naukową, na przykład pracując akademicko czy uczestnicząc w przeprowadzaniu badań naukowych. Uwaga! Psycholog, który nie jest jednocześnie psychoterapeutą lub psychoterapeutą w trakcie szkolenia, nie może prowadzić psychoterapii. Obecnie psycholodzy są również bardzo potrzebni w szkołach, gdzie pomagają w rozwiązywaniu codziennych problemów, uczestniczą w sporach i wspierają osoby, które nie mogą sobie finansowo pozwolić na płatne spotkania ze specjalistą. Generalnie rzecz biorąc, psycholog zajmuje się badaniem ludzkiego umysłu, zachowań i emocji oraz świadczeniem pomocy osobom w radzeniu sobie z różnymi problemami emocjonalnymi i psychologicznymi. Jego głównym celem jest zrozumienie, diagnozowanie i leczenie problemów psychicznych oraz wspieranie rozwoju osobistego. Psychologowie pomagają ludziom w radzeniu sobie z depresją, lękami, traumami, problemami w związkach i wieloma innymi trudnościami. Pracują zarówno w dziedzinie badań naukowych, jak i jako terapeuci, konsultanci czy eksperci ds. zasobów ludzkich.Z jakimi problemami udać się do psychologa?

Do psychologa można udać się na wizytę w bardzo różnych sytuacjach. Coraz popularniejsze są na przykład wizyty w celach diagnostycznych. Warto też podkreślić, że nie trzeba mieć problemów typu depresja czy nerwica, aby chodzić do psychologa - obszar jego działania jest znacznie szerszy. Do psychologa chodzą również osoby w 100% zdrowe!


Przykładowe sytuacje, kiedy można iść do psychologa to:

-chęć uzyskania diagnozy

-problemy z depresją

-zaburzenia odżywiania

-uzyskanie badań do pracy

-traumy i kryzysy życiowe


Warto udać się do psychologa w przypadku różnych problemów emocjonalnych, psychicznych i zachowawczych, takich jak depresja, lęki, zaburzenia odżywiania, uzależnienia, traumy, problemy w związkach, kryzysy życiowe, myśli samobójcze, stres czy problemy z radzeniem sobie. Psycholog może również pomóc w rozwoju osobistym, zarządzaniu stresem, motywacji i radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami. Warto skonsultować się z psychologiem, jeśli odczuwa się trudności emocjonalne, które wpływają na jakość życia lub utrudniają codzienne funkcjonowanie.Jak wygląda wizyta u psychologa?

Czujesz, że chciałbyś nad sobą popracować? To dobra wiadomość! Pierwsza wizyta to nic strasznego. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, ile kosztuje wizyta u psychologa - kliknij tutaj.


Psycholog na początku Cię przywita i postara się, by w gabinecie było maksymalnie komfortowo. Będzie zadawał pytania mające na celu zrozumienie powodu wizyty, historii życiowej pacjenta oraz aktualnych problemów. Może to obejmować pytania o emocje, myśli, zachowania oraz przeżycia pacjenta. Psycholog może również ocenić ogólny stan zdrowia psychicznego pacjenta.


W dalszym etapie, specjalista zbada możliwe rozwiązania Twoich problemów i poda propozycję kilku z nich. W międzyczasie padnie kilka pytań, nie musisz się jednak niczego obawiać - wszystko odbędzie się w przyjaznym i partnerskim klimacie.Jak rozmawiać z psychologiem?

Przede wszystkim bądź szczery/a! Jasno też mów o swoich wątpliwościach bądź pytaj o aspekty, które mogłyby być dla Ciebie ważne.


Spotkanie są poufne. ​​Psycholog ma obowiązek zachować tajemnicę zawodową i nie wolno mu ujawniać informacji bez zgody pacjenta. Bądź szczery/a, zachowaj cierpliwość, określ cele, ustalaj granicę i nie zamykaj się na sugestie ze strony psychologa. Pamiętaj, że to on jest dla Ciebie. Wizyta u psychologa trwa zazwyczaj 50 minut - postaraj się maksymalnie dobrze wykorzystać ten czas.Gdzie umówić się do psychologa?

Przygotowaliśmy dla Ciebie listę. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie! 


-Psycholodzy online

-Psycholodzy w Warszawie

-Psycholodzy we Wrocławiu

-Psycholodzy w Gdańsku

-Psycholodzy w Krakowie

-Psycholodzy w Poznaniu

-Psycholodzy w Szczecinie

-Psycholodzy w Katowicach

-Psycholodzy w Łodzi

-Psycholodzy w Kielcach

-Psycholodzy w Białymstoku

-Psycholodzy w Bydgoszczy

-Psycholodzy w Toruniu

-Psycholodzy w Rzeszowie

-Psycholodzy w Lublinie

-Psycholodzy w Opolu

-Psycholodzy w Gorzowie Wielkopolskim

-Psycholodzy w Olsztynie

-Psycholodzy w Zielonej Górze


Możesz umówić się do psychologa na wiele sposobów i w różnych miejscach. Coraz popularniejsze stają się spotkania zdalne, ale jeżeli wolisz stacjonarnie - psycholodzy są dostępni w różnych miastach Polski: Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i wielu innych, co daje szeroki wybór specjalistów w różnych regionach kraju. Warto skorzystać z dostępnych opcji, aby znaleźć psychologa, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i preferencjom.O czym pamiętać wybierając swojego psychologa?

Przygotowaliśmy krótką checklistę najważniejszych rzeczy do sprawdzenia.

1. Zastanów się jaki format wizyt Tobie najbardziej odpowiada. Sprawdź, czy wolisz spotkania zdalne czy jednak stacjonarne.

2. Przemyśl, czy na pewno chcesz indywidualnych spotkań. Być może sesje grupowe będą dla Ciebie lepsze?

3. Dokładnie przeczytaj opis profilu. Znajdziesz w nim informację, w czym dana osoba może się specjalizować i w jakiego rodzaju przypadkach najlepiej się czuje.

4. Sprawdź wykształcenie. Każdy specjalista w Psychologicznie jest weryfikowany, a dodatkowo w sekcji "Wykształcenie" wypisane są konkretne studia czy kursy. Być może masz problem, w którym przydatne mogłyby być jeszcze innego rodzaju szkolenia, na przykład psychodietetyczne czy dodatkowe uprawnienia psychoterapeuty? Rozważ również tę kwestię.
5. Poproś o kontakt. Jeżeli po poprzednich czterech krokach, wciąż czujesz wątpliwości, zawsze możesz na przykład napisać maila do konkretnego psychologa, gdzie rozjaśnisz swoje wątpliwości. Z pewnością będzie to pomocne. Możesz też skorzystać z wizyty próbnej - po pierwszym spotkaniu będziesz wiedzieć, czy między Tobą, a opiekującym się specjalistą wystąpiła "chemia".

6. Wciąż nie wychodzi? Nie zrażaj się! W Psychologicznie znajdziesz ponad stu wykwalifikowanych i chętnych do pomocy specjalistów. Metodą prób i błędów z pewnością znajdziesz tego, który będzie Ci odpowiadał.

Niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. Nie może być traktowany jako źródło diagnozy. Nie stanowi on jakiejkolwiek porady medycznej. Pamiętaj, że każdy przypadek jest indywidualny. W przypadku problemów z własnym zdrowiem, celem uzyskania właściwych informacji każdorazowo należy skonsultować się z profesjonalistą.

Autor

Redakcja Psychologicznie.pl

Redakcja Psychologicznie.pl - platformy łączącej pacjentów ze specjalistami w zakresie zdrowia psychicznego.

Przeczytaj również

pierwsza wizyta u psychologa - przygotowanie

Jak przygotować się do wizyty u psychologa?

Czym zajmuje się psycholog?Psychologiem można nazwać osobę, która ukończyła stud...

Ile kosztuje wizyta u psychologa

Ile kosztuje wizyta u psychologa? Analiza cenników.

Koszt pierwszej wizyty?Należy pamiętać, że pierwsza wizyta bardzo często jest dr...

psychoterapia online - wady i zalety

Terapia online - jak to wygląda w praktyce? Skuteczność wizyt zdalnych.

Wprowadzenie, skuteczność wizyt online. Zastanawiasz się nad wizytą u specjalist...