Jaki masz typ osobowości? Książka "Twój psychologiczny autoportret".

Czas czytania: 5min.

Kategoria: Książki

Jaki masz typ osobowości? Książka "Twój psychologiczny autoportret".

Jaki masz typ osobowości?


Wielu z nas wciąż zadaje sobie to pytanie. Zastanawiamy się nad naturą ludzką oraz wszelkimi tajemnicami z nimi związanymi. Samorozwój i samodoskonalenie są nieodłącznymi częściami natury ludzkiej. Jako istoty ludzkie, mamy nieustanną potrzebę rozwoju i dążenia do doskonałości. To pragnienie wynika z naszej zdolności do myślenia abstrakcyjnego, refleksji, tworzenia celów i aspiracji. Rozwój osobisty jest procesem dynamicznym i indywidualnym. Każdy ma swoje własne cele, wartości i obszary, w których chce się rozwijać. Dlatego ważne jest, aby być świadomym swoich potrzeb i celów oraz podejmować konkretne działania, które prowadzą do osobistego rozwoju.


Książka autorstwa John M. Oldham & Lois B. Morris, pomaga nam odnaleźć siebie, wraz ze zrozumieniem postawy drugiego człowieka. Poprzez lepsze zrozumienie samych siebie i swoich emocji, jesteśmy w stanie bardziej efektywnie komunikować się z innymi, rozwiązywać konflikty i budować zdrowe relacje.
„Twój psychologiczny autoportret” jak sam tytuł wskazuje, opowiada o Tobie. Jest to przewodnik, który ma Tobie pomóc zrozumieć i zdefiniować swoje własne osobowościowe cechy. Dosłownie każdy może odnaleźć tam swój rozdział. Czytając tą książkę, przerabiamy każdą sytuację życiową. Przewagą tej książkami nad innymi jest test, który jest kluczem do zrozumienia własnego charakteru. Przedstawionych jest 14 podstawowych typów osobowości. Weźmy pod lupę każdy typ z osobna.


*Sumienny - charakteryzuje się tym, że jest w pełni oddany pracy. Angażuje się we wszystko na 100%, dąży do perfekcji w każdym calu.


*Pewny Siebie - można określić krótko, jako „Gwiazda”. Osoby z tym typem osobowości często mają wielkie ambicje i możliwości oraz uwielbiają współzawodnictwo.


*Osoba oddana - cechuje ją przede wszystkim zaangażowanie oraz towarzyskość. Podejmując decyzję, wolą odwołać się do opinii innych i skorzystać z ich rad. W skrócie można określić ten typ jako „Wierna Żona”.


*Dramatyczny - kieruje się zazwyczaj emocjami. Osoby Dramatyczne lubią być dostrzegane. Wiele uwagi poświęcają swojemu wyglądowi.


*„Tropiciel”, czyli typ Czujny. Ludzie Czujni, są wybitnie niezależni. W stosunkach z ludźmi zachowują się ostrożnie. Bardzo wysoko cenią sobie wierność i lojalność.


*Wrażliwy - potrzebuje wyraźnych ram, zarówno w pracy zawodowej, jak i w kontaktach towarzyskich. Jednostki Wrażliwe wolą to co znane. Bardzo troszczą się o to, co myślą o nich inni ludzie.


*Wygodny - gotowy jest podporządkować się regułom gry. Nie pozwala się wykorzystywać, ma swobodny stosunek do czasu.


*„Poszukiwacz Przygód”, czyli typ Awanturniczy. Żyje w zgodzie ze swym wewnętrznym kodeksem wartości. Podejmuje rękawice, do odważnych świat należy, ma dar przekonywania.

*Ludzie Nie-zwyczajni są inni niż większość. To marzyciele, wizjonerzy, mistycy, poszukiwacze przeżyć duchowych. Trzymają się własnych odczuć i przekonań, bez względu na wszystko.

*Samotnicy nie potrzebują nikogo oprócz samych siebie. Nie porusza ich podekscytowany tłum, wolni są od chęci przypodobania się i wywierania wrażenia. Cechuje ich niezależność, zimna krew oraz stoicyzm.


*Zmienny Emocjonalnie, czyli „Ogień i Lód”. Cechy charakterystyczne to romantyczne przywiązanie, ludzie Zmienni muszą zawsze być głęboko zaangażowani. Bez cugli, są niepohamowani, spontaniczni, kochają dobrą zabawę i nie boją się ryzyka.


*Ofiarni - życie jest służbą, miłość jest ofiarą. Oto dwa aksjomaty tego typu ludzi. Uważają, że ich potrzeby mogą zaczekać, aż wszyscy inni zostaną zaspokojeni. Cechy charakterystyczne to uważność, tolerancja oraz pokora.


*Władczy, czyli „Przywódca Stada”. Ludzie Władczy biorą władzę w swoje ręce. Są niezwykle zdyscyplinowani, konsekwentnie dążą do swoich celów.


*Ludzie Poważni nie żywią żadnych złudzeń. Nie sięgają po gwiazdkę z nieba, nie mówią hop, zanim nie przeskoczą, nie noszą różowych okularów i nie traktują życia jak wiecznego świata. Powaga, bezpretensjonalność oraz poczucie odpowiedzialności, to tylko niektóre z cech charakterystycznych typu Poważnego.Chcąc nie chcąc, na pewno z częścią będziemy się utożsamiać. Autorzy podkreślają jednak, że nie zawsze dany typ określony w książce, pokrywa się z tym, co mamy w rzeczywistości. Realnie u ludzi często zacierają się granice między poszczególnymi typami. Zdarza się, że możesz posiadać w sobie 3 lub nawet 4 typy co jest całkowicie normalne. Według mnie ważnym podrozdziałem jest temat, w którym omawiamy jak postępować z osobą o danym typie osobowościowym. Pokazuje nam to perspektywę drugiej osoby, co ona myśli, co czuje. Jest to ważny element, jeśli rozumiemy co ma nam do przekazania inna osoba, często możemy się dowiedzieć jeszcze więcej o nas samych. Kończącym elementem rozdziału są wypisane atuty w naszym typie osobowościowym. Powinniśmy zdecydowanie się temu przyjrzeć. Wielu osób nie czuje się pewnie w swoim typie, co można uznać za błąd. Ważnym jest aby wzmacniać swoje atuty, a do tego niezbędne jest poznanie samego siebie.


Pamiętajmy jednak, że sama książka nie rozwiąże za nas problemów. Może to być pomocne w procesie terapii, ale bardziej jako uzupełnienie, poszerzenie horyzontów, nie jako zamiennik.

Czytanie psychologicznych książek jest wartościowym i interesującym sposobem na zdobywanie wiedzy o nas samych i naszych umysłach. Mogą natomiast dostarczać nam cennych wskazówek, perspektyw i technik, które pomagają nam lepiej zrozumieć siebie i innych ludzi. Jednak ważne jest pamiętać, że choć czytanie może być pomocne, nie zastąpi ono w pełni wizyty u psychologa.


Psychoterapia jest unikalnym doświadczeniem, które oferuje nam bezpośredni kontakt z wykwalifikowanym specjalistą, który jest w stanie dostosować swoje podejście do naszych indywidualnych potrzeb. Psycholog może pomóc nam w przepracowaniu trudnych emocji, radzeniu sobie z traumą, rozwiązywaniu konfliktów w naszych związkach i wspierać nas w procesie samorozwoju.


Podczas sesji terapeutycznej psycholog dostarcza nam bezpiecznej przestrzeni do wyrażania naszych uczuć, obaw i trosk. Mając na uwadze naszą unikalną historię, psycholog jest w stanie zaproponować nam konkretne narzędzia i strategie, które są dostosowane do naszych potrzeb. Wizyta u psychologa daje nam także możliwość zadawania pytań, otrzymywania bezpośredniej informacji zwrotnej i odkrywania naszych ukrytych wzorców myślowych czy behawioralnych.


Czytanie psychologicznych książek może być doskonałym uzupełnieniem terapii, ponieważ poszerza naszą wiedzę i świadomość. Może dostarczyć nam inspiracji do dalszych poszukiwań, a także pomóc nam w zidentyfikowaniu obszarów naszego życia, które wymagają uwagi. Jednak samo czytanie nie zastąpi interakcji z profesjonalistą, który może pomóc nam spojrzeć na nasze problemy z różnych perspektyw i dostarczyć nam indywidualnego wsparcia.
Podsumowując, czytanie psychologicznych książek jest ważne i wartościowe, ale nie powinno być traktowane jako zamiennik terapii. Wizyta u psychologa daje nam unikalne możliwości interakcji i wsparcia, które są niezbędne w procesie zdrowienia i rozwoju osobistego. 


Lektura „Twój psychologiczny autoportret” przyda się dla ludzi szukających odpowiedzi na nurtujące pytania dotyczące ich samych, miłośników psychologii, oraz osób, które chcą poszerzać swoje horyzonty psychologiczne. 

Niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. Nie może być traktowany jako źródło diagnozy. Nie stanowi on jakiejkolwiek porady medycznej. Pamiętaj, że każdy przypadek jest indywidualny. W przypadku problemów z własnym zdrowiem, celem uzyskania właściwych informacji każdorazowo należy skonsultować się z profesjonalistą.

Autor

Szymon Hołowacz

Opiekun Klienta na platformie psychologicznie.pl. Prywatnie wielki fan sportu, w szczególności piłki nożnej.

Przeczytaj również

Interesujące książki psychologiczne

Jakie książki psychologiczne warto przeczytać?

Bestsellery Psychologiczne! W dzisiejszym zabieganym świecie, coraz więcej osób...

typ osobowości książka

Jaki masz typ osobowości? Książka "Twój psychologiczny autoportret".

Jaki masz typ osobowości? Wielu z nas wciąż zadaje sobie to pytanie. Zastanaw...